Zażalenie na odmowę udzielenia zgody na dozór elektroniczny

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie następujące pytanie od czytelnika bloga:

Sąd skazał mnie na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Wczoraj odbyło się posiedzenie, na którym Sąd nie uwzględnił mojego wniosku o dozór elektroniczny. Dostałem informację że mam 7 dni na złożenie zażalenia w tej sprawie. Jak napisać takie zażalenie ? Jakich argumentów użyć by przekonać Sąd do zmiany decyzji ? Do jakiego Sądu mam je skierować ? Ile będę czekał na rozpoznanie zażalenia?

Zgodnie z art. 52 ust.1. ustawy o dozorze elektronicznym na postanowienie sądu penitencjarnego, przysługuje zażalenie skazanemu lub jego obrońcy, prokuratorowi, a także sądowemu kuratorowi zawodowemu lub dyrektorowi zakładu karnego, jeżeli składali wniosek o udzielenie zezwolenia.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia przez Sąd Okręgowy postanowienia o odmowie zgody na odbycie przez skazanego kary w systemie dozoru elektronicznego. Zażalenie wnosi się do właściwego Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Okręgowego, który wydał postanowienie.

Zgodnie z art. 52 ust.1. ustawy o dozorze elektronicznym zażalenie Sąd Okręgowy niezwłocznie przekazuje wraz z aktami sprawy sądowi odwoławczemu, który rozpoznaje sprawę najpóźniej w terminie 7 dni od daty wpływu zażalenia wraz z aktami sprawy do tego sądu. Jest to jednak termin instrukcyjny, którego nie zachowanie przez Sąd nie powoduje żadnych konsekwencji procesowych. W praktyce na rozpoznanie zażalenia w przedmiocie dozoru elektronicznego czeka się ponad 1 miesiąc czasu.

Zażalenie ma na celu przekonanie Sądu Apelacyjnego, że Sąd Okręgowy odmawiając skazanemu zgody na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego podjął błędną i niesłuszną decyzję, więc należy ją zmienić poprzez udzielenie skazanemu zgody na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego.

Aby tego dokonać należy:

 • zapoznać się z treścią uzasadnienia Sądu do postanowienia o odmowie udzielenia skazanemu zgody na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Z uzasadnienia tego postanowienia można dowiedzieć się z jakich powodów Sąd odmówił skazanemu zgody na dozór, co pozwoli przygotować odpowiednią argumentację, by przekonać Sąd do zmiany decyzji;
 • wskazać argumenty i okoliczności, które wykażą że Sąd Okręgowy źle ocenił sytuację skazanego i powinien był udzielić mu zgody na dozór;
 • ponownie podkreślić najważniejsze okoliczności dla których Sąd powinien udzielić skazanemu zgody na dozór elektroniczny oraz wskazać jakie konsekwencje poniesie skazany i jego rodzina w przypadku nie udzielenia mu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Każdy z opisanych powyżej punktów należy odpowiednio opisać, by przekonać Sąd Penitencjarny, że udzielenie skazanemu zgody na dozór elektroniczny pomoże mu jednocześnie w pozytywnym ukończeniu procesu resocjalizacji, a skazany pożytecznie spędzi czas odbywania kary poza zakładem karnym.

Oczywiście, przypadek każdego skazanego na karę pozbawienia wolności jest inny, każdy wymaga indywidualnego podejścia i innych argumentów, jednakże zawsze chodzi o wykazanie Sądowi, że:

 • pomimo popełnienia przestępstwa skazany nie jest osobą zdemoralizowaną, a osadzenie go w zakładzie karnym nie jest konieczne do pozytywnego ukończenia procesu resocjalizacji;
 • odbycie przez skazanego orzeczonej kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego zapobiegnie utracie przez niego pracy, zerwaniu więzi z bliskimi, a także umożliwi skazanemu np. podjęcie lub kontynuowanie terapii związanej z nadużywaniem alkoholu lub zażywaniem narkotyków.

Na koniec należy dodać, że każdy argument użyty w zażaleniu należy dokładnie przemyśleć, a dodatkowo warto potwierdzić go odpowiednim dokumentem, gdyż znacznie zwiększa to szanse, że Sąd weźmie pod uwagę przedstawione w zażaleniu argumenty.

Nie sztuką jest wskazać mnóstwo argumentów dlaczego Sąd powinien uwzględnić wniosek o dozór elektroniczny, sztuką jest tak dobrać argumenty i je uzasadnić, by Sąd po przeczytaniu zażalenia uznał, że zasadna jest zmiana postanowienia Sądu Okręgowego, gdyż skazany nie wymaga osadzenia go w zakładzie karnym, a jego proces resocjalizacji przebiegnie korzystniej, w systemie dozoru elektronicznego niż podczas pobytu w zakładzie karnym.

Autor: Aplikant Adwokacki Michał Miller

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

55 odpowiedzi na „Zażalenie na odmowę udzielenia zgody na dozór elektroniczny

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Mariusz pisze:

   Witam serdecznie wlasnie dzis dostalem odmowe na posiedzeniu w okregowym, moja kara to raptem 3 miesiace bede pisal zażalenie mam pytanie czy powinnem i gdzie pisać wniosek o wstrzymanie wykona!nia kary do czasu rozpatrzenia w wniosku? Juz raz taki zlozylem wsadzie rrejonowym w tej wlasnie sprawie ,pozdawiam

   • Michal_Miller pisze:

    Szanowny Pani

    proszę napisać wniosek od Sądu Apelacyjnego i kolejny do Sądu Rejonowego.
    Oba Sądy mogą uwzględnić Pański wniosek. Do wniosku proszę załączyć kopie zażalenia.

  • Gabriela pisze:

   Witam serdecznie,
   zwracam się do pana bo mam problem, mój mąż od 10.06.2015r przebywa w zakładzie karnym, ma do odsiadki 12miesiecy i drugi wyrok 5mies.ktory został mu odoczony na pół roku do 29.12.2015r. ze wzgledu na ciężką sytuacje rodzinną, by mógł starać się o sde na te 12mies. dzis odbyla sie wokanda w sprawie sde, sąd odmówił mu tej możliwości odbywanie reszty kary za wzgledu na ten dugi wyrok ktory aktualnie jest zawieszony, dodam ze wszystkie warunki spełniamy, ma prace na wolności z dobrą opinią od pracodawcy, zasięg ok, opinia od wychowacy bardzo pozytywna jak i od kuratora, ja obecnie zostalam w domu z dwojka dzieci a w dodatku jestem w 6 tym miesiacu ciąży, mąż dotychczas był jedynym żywicielem rodziny,bardzo prosze o pomoc w odp… czy to że ma drugi wyrok zawieszony przeszkadza by uzyskac sde,wiem że moze pisac zażalenie ale prosze o odp. czy jest jakaś szansa że sąd apelacyjny zmieni decyzje? za pomoc z góry bardzo dziękuje, pozdrawiam

   • Michal_Miller pisze:

    Szanowna Pani,

    zażalenie warto pisać, gdyż w ostatnim okresie czasu zauważyłem, że Sąd Apelacyjny częściej przyznaje dozór elektroniczny niż Sąd Okręgowy.

    Przy jego rozpatrywaniu Sąd bierze jednak przede wszystkim pod uwagę względy wychowawcze, więc należy wykazać iż ten sposób resocjalizacji wystarczy by nie popełniał Pan przestępstw w przyszłości i że bardzo żałuje Pan popełnionych dotychczas czynów. Sytuacja rodzinna i majątkowa jest mniej ważna i stanowi jedynie dodatek do w/w okoliczności.

  • bolek pisze:

   Witam mam pytanie co w przypadku gdy sąd apelacyjny podtrzymuje decyzje sądu okręgowego o pozbawienie wolnosci na czas 44 dni zlozony został wniosek o dozur elektroniczny pokryty dokumentami takimi jak umowa o prace na czas nieokreślony pozytywna opinia od pracodawcy zaswiatczenie ze szkoly dokumenty z wplatami za czynsz i zadłużenie mieszkania rodzina nie pełna dwujka młodszego nieletniego rodzenstwa matka bezrobotna bez prawq do zasiłku cierpiąca na depresje wyrok pozbawienia wolności zostal zamieniony za nie odpracowanie godzin spolecznych w wymiarze 120 godzin przez 6 miesięcy odpracowalem 61 godzin i 44 dni mam do odsiadki dzisiaj sad apelacyjny podtrzymał decyzje sądu okręgowego prosze o pomoc

   • bolek pisze:

    Jeszcze dopisze ze dzisiejsza decyzja sadu jest bez prawa do zażalenia i odwołania

   • Michal_Miller pisze:

    Szanowny Panie,

    w opisanej przez Pana sytuacji można złożyć wniosek o dozór elektroniczny.
    Przy jego rozpatrywaniu Sąd bierze jednak przede wszystkim pod uwagę względy wychowawcze, więc należy wykazać iż ten sposób resocjalizacji wystarczy by nie popełniał Pan przestępstw w przyszłości i że bardzo żałuje Pan popełnionych dotychczas czynów. Sytuacja rodzinna i majątkowa jest mniej ważna i stanowi jedynie dodatek do w/w okoliczności.

 2. Monia pisze:

  Witam, moj M przebywal juz kiedys w ZK wyszedl nawarunkowe, ale w tym czasie zlamal zakaz sadowy chodzilo o brak uprawnien do kierowania autem, teraz odsiaduje wyrok11mieciecy z czego 4 juz za nami, pisalismy o dozor na wolnosci ale nam odrzucili, adwokat powiedzial ze koniecznie chca zeby troche posiedzial.Teraz ma miec sprawe o dozor, wszystkie warunki spelniamy,jest zasieg,po wyjsciu bedzie mogl isc do pracy, jaka jest szansa ze dostanie dozor?czy sedzia moze odmowic bo byl juz kilka razy karany skoro spelnia wszystkie warunki?czy przekreslaja ludzi i nie daja sznasy na normalne zycie?bardzo prosze o szybko odp, dziekuje, Pozdrawiam

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani

   Sędzia w kwestii udzielenia dozoru elektronicznego ma swobodę podejmowania decyzji i niezależnie od okoliczności może odmówić przyznania dozoru.
   Faktyczni często wniosek złożony z wolności jest oddalany, a kolejny z ZK jest rozpatrywany pozytywnie o ile skazany uzyska w tym czasie pozytywną opinię.

 3. cezary pisze:

  witam odbywalem kare w systemie sde i zamkneli mnie do aresztu na 15 dni pozbawienia wolnosc z innej sprawy i sad odmowl mi zgody na odbywanie kary w tym systemie co mam zrobic ?

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowny Panie

   w systemie dozoru elektronicznego nie można odbywać kary aresztu.
   Jeżeli został Pan osadzony w areszcie to kara pozbawienia wolności, którą odbywał Pan w dozorze elektronicznym została automatycznie będzie kontynuowana w zakładzie karnym.
   Po zakończeniu odbywania kary aresztu należy ponownie starać się o dozór elektroniczny.
   Wiosek w tej sprawie do Sądu może Pan złożyć od razu, tj. zanim odbędzie Pan karę aresztu.

 4. Magdalena pisze:

  Witam, ile wynosi opłata od złożenia apelacji od odmowy udzielenia zgody na dozór elektroniczny?

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani

   od postanowienia o odmowie udzielenia zgody na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie, które wnosi się w terminie 7 dni od wydania tego postanowienia do Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu, który wydał zaskarżone postanowienie.
   Od zażalenia tego nie wnosi się żadnej opłaty, gdyż postępowanie w sprawie dozoru elektronicznego jest zwolnione od opłat Sądowych.

 5. tomasz pisze:

  witam dzisiaj przyszła mi odmowa o dozór elektroniczny przyszłą mi odmowa pisania kolejnego zażalenia .i mam takie pytanie po ilu miesioncach mogę pisać kolejny wniosek o dozór elektroniczny .z góry bardzo dziękóję.

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowny Panie,

   kolejny wniosek o dozór elektroniczny może zostać rozpatrzony po 3 miesiącach od poprzedniego, więc po 2 miesiącach od posiedzenia może Pan składać do Sądu kolejny wniosek.

 6. dawid pisze:

  Dziś byłem w Sądzie okręgowym , aby zobaczyć akta gdyż składałem wniosek o dozór elektroniczny pisało tam że że sąd umorzył to postępowanie czy to znaczy że nie dostałem zgody na sde ? co moge zrobić jutro mam sie stawić w AŚ ;c

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowny Panie,

   jeżeli Sąd umorzył postępowanie o dozór elektroniczny to znaczy że nie dostał Pan dozoru, gdyż wniosek zawierał braki albo nie spełnia Pan przesłanek do ubiegania się o dozór elektroniczny.
   W treści postanowienia o umorzeniu powinno być dokładnie opisane dlaczego sąd umorzył to postępowanie.
   Jeżeli upłynął już wyznaczony termin stawiennictwa w ZK to najlepiej zgłosić się do niego dobrowolnie.
   Ewentualnie jeżeli postępowanie o dozór zostało umorzone z powodu braków formalnych wniosku, złożyć ponownie wniosek tym razem kompletny wniosek o dozór elektroniczny i jednocześnie złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary do czasu jego rozpatrzenia.

 7. klaudia pisze:

  witam mąż otrzymał odmowę na sde tylko dlatego że wyrok ma 2 lata ale w sumie już ma go za sobą został z tego tylko miesiąc w zakładzie jest już od 2 miesięcy więc można powiedzieć że odsiedział już całość z tej kary.co zrobić jak napisać zażalenie by sąd uwzględnił ten fakt mamy ?bardzo proszę o pomoc mamy tylko 7 dni na odwołanie a nie mamzielonego pojęcia jak możemy to napisać tylko a zarazem aż 4 mc do końca zostały ,mamy małe dziecko i obecność taty w jego życiu jest potrzebna sama nie daje rady

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   nie ma możliwości by starać się o dozór elektroniczny gdy orzeczona wobec męża kara przekracza jeden rok pozbawienia wolności.
   Po nowelizacji dozór można stosować do kary 2 lat OGRANICZENIA WOLNOŚCI.

 8. ania pisze:

  Witam,mam pytanie czy jeżeli skazany napisze sam zażalenie na postanowienie sądu o odmowie udzielenia mu SDE i nie poprze go konkretnymi paragrafami to czy jest szansa że sąd apelacyjny przyjmie i rozpatrzy takie zażalenie?Czy z Pańskiego doświadczenia wynika,że lepiej jak zażalenie napisze się profesjonalnie czy nie ma to znaczenia dla sądu.Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   w praktyce w pisaniu zażalenia nie chodzi o właściwe paragrafy, gdyż sąd zna przepisy i dopasuje sobie odpowiednie przepisy z urzędu, ale o sformułowanie odpowiednich argumentów, które przekonają sąd, że należy zmienić postanowienie sądu okręgowego i udzielić skazanemu dozoru elektronicznego.

   W większości przypadków profesjonalny obrońca zrobi to jednak dużo lepiej od osoby nie znającej się prawie karnym wykonawczym.
   Ważnym jest jednak by powierzyć to zadanie specjaliście od prawa karnego wykonawczego, gdyż nie każdy adwokat czy radca prawny napisze na prawde dobre odwołanie, które pozwoli uzyskać zmianę decyzji sądu.

 9. ania pisze:

  Czy sąd okręgowy otrzymując pisemne zażaalenie napisane przez skazanego,ma prawo nie przekazać tego zażalenia do sądu apelacyjnego?zaznaczam,że partner dotrzymał terminu 7 dni od daty wydania postanowienia.Z góry dziękuję

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   sąd nie ma możliwości nie przekazać zażalenia wniesionego w terminie do sądu apelacyjnego, chyba że zażalenie zawiera inne braki formalne, tj. np brak podpisu.
   Każde pismo prawidłowo wniesione do sądu musi zostać zarejestrowane i przekazane dalej zgodnie z właściwością.

 10. ania pisze:

  Witam .Czy jeżeli skazany napisał zażalenie i poparł je dobrymi argumentami to czy jest szansa że sąd apelacyjny zmieni postanowienie sądu okręgowego? Chodzi mi glównie o to czy spotkał się Pan z tym ze sąd zmienił lub uchylił decyzje pomimo nie profesjonalnego zażalenia napisanego przez skazanego, a nie przez profesjonalistę od prawa karnego wykonawczego?chodzi o udzielenie SDE jak ocenia pan szansę?oraz czy można pisać zażalenie jeszcze raz?
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, przy ocenie szansy na skuteczność zażalenia nie ma znaczenia, kto się pod nim podpisał: radca prawny, adwokat czy sam skazany. Znaczenie ma jakość zażalenia, argumenty w nim podane, dokumenty na ich potwierdzenia (czyli to, na co ma wpływ skazany lub jego obrońca) oraz nastawienie Sędziego (na co wpływu nie mamy).

   Niestety nie mogę Pani zaoferować bezpłatnej pomocy przy napisaniu zażalenia, sporządzenie zażalenia jest odpłatne.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Zapomniałbym o jeszcze jednym: Sądy Apelacyjne dosyć często zmieniają zaskarżone postanowienia Sądów Okręgowych o odmowie udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 11. ania pisze:

  Witam.Czy można bezpłatnie uzyskać pomoc w napisaniu dobrego zażalenia,do kogo się zgłosić o taką pomoc bo pisał pan że radca prawny może nie ująć zażalenia odpowiednio,więc do kogo najlepiej się udać w tej sprawie?Dziękuję z góry za odpowiedź

 12. danka pisze:

  Witam,mój partner napisał zażalenie na sąd okręgowy w sprawie nie przyznania mu sde ,moje pytanie brzmi czy warto żeby pisał wniosek o dowiezieniu go na sprawę czy to nie ma znaczenia czy tam będzie czy nie?. Zaznaczam że nie ma on obrońcy.Zażalenie pisał sam w zażaleniu zaskarżył sąd o to że nie zweryfikował wszystkich okoliczności które powinien uwzględnić a mianowicie,że ma pracę(zostało to udokumentowane)i tym samym ma możliwość płacenia alimentów(bo za to dostał wyrok 1 rok),a osadzenie go w zakładzie pozbawia go możliwości spłacenia długu.Jakie Pan widzi szanse na zmianę wyroku?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, przedstawiła Pani zbyt mało informacji, bym mógł ocenić szansę Pani partnera na zmianę postanowienia Sądu Okręgowego o odmowie udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Doradzam natomiast, by Pani partner wniósł do Sądu Apelacyjnego o doprowadzenie go na posiedzenie w przedmiocie rozpoznania jego zażalenia. Obecność skazanego na posiedzeniu, możliwość osobistego przedstawienia przez skazanego argumentów przemawiających za odbyciem reszty kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym zawsze zwiększa szansę na pozytywna decyzję Sądu, w szczególności, gdy Pani partner występuje w tej sprawie sam.

 13. sebastian pisze:

  Witam dostalem wyrok 12 miesiiecy. dalem juz jeden wniosek o sde okazalo sie ze sad postAnowil nie uwzglednic wniosku. co teraz powinienem zrobic? Co i jak napisac. ?

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   proszę opisać szerzej Pański stan faktyczny, na jakiej podstawie sąd nie uwzględnił Pana wniosku i czy otrzymał Pan wyrok 12 miesięcy ograniczenia wolności czy pozbawienia wolności.

 14. piotrek pisze:

  Witam bardzo serdecznie i bardzo proszę o pomoc. Zacznę od początku by było łatwiej w 2012 zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu na karę grzywny i 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów ,w 2013 roku zostałem ponownie zatrzymany na zakazie prowadzenia pojazdów byłem trzeżwy i dostałem ponownie karę grzywny i 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, w marcu 2014 wyszedł mi zakaz prowadzenia a w kwietniu znowu zostałem zatrzymany w stanie nie trzezwosci i dostałem 6 miesięcy w zawieszeniu potem za nie opłacenie grzywny 400zł został mi odwieszony wyrok 3 miesięcy zapłaciłem i wystąpiłem o odroczenie które zostało mi przyznane trzy razy po 3 miesiące ale 12 grudnia ubiegłego roku zostałem znów zatrzymany i 12 lutego br już nie otrzymałem kolejnej odroczki i straciłem prawo o ubieganie się o ponowne zawieszenie gdyż toczy się wobec mnie kolejne postępowanie to z 12 grudnia więc wystąpiłem do sądu o wykonywanie kary w systemie sde ale zostało ono odrzucone z powodów technicznych braku zasięgu wy najełem mieszkanie w mieście i ponownie złożyłem o sde dziś odbyła się rozprawa i wszystko ok zasięg ok zgoda osób dorosłych itd ale zostało odrzucone z powodu postępowania które jest w toku i złej opinii kuratora który od początku mi tego nie ułatwia mam teraz 7 dni by napisać zażalenie do białegostoku ale nie wiem czy jest sens skoro teraz 4 maja mam rozprawę tą za 12 grudzień. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc czy jest sens pisać do białegostoku i jak się bronić teraz czwartego by nie dostać kolejnego wyroku pozbawienia wolności? Dodam że jestem jedynym żywicielem rodziny.Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedz.Pozdrawiam

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   tak jak widzę po opisanym przez Pana stanie faktycznym, co do wyroku i możliwości odbywania kary w Systemie Dozoru Elektronicznego stosuje się przepisy po zmianie przepisów karnych z dnia 15 lipca 2015 r. Jednakże pragnę podkreślić, że obecnie na podstawie przepisów nowelizujących, które weszły w życie w dniu 15 kwietnia 2016 r., o SDE mogą się starać osoby, wobec których orzeczono karę do 1 roku pozbawienia wolności. Tak więc słusznie Sąd wystąpił i czeka na rozstrzygnięcie w drugiej sprawie. Tym bardziej opinia kuratora także ma ogromne znaczenie.

   Ponadto, wszystko zależy od najnowszego rozstrzygnięcia w opisanej przez Pana sprawie. Zażalenie może Pan oczywiście napisać, natomiast same podstawy, bo widzę, że interesował się Pan pozostałymi przesłankami SDE i je wykazał, a więc odpowiednią zgodę i warunki techniczne, jednak to nie wystarczy.
   Przy negatywnej opinii i toczącym się postępowaniu, zgodnie z przepisami Sąd może, a więc fakultatywnie, może wyrazić zgodę na SDE, jednakże w Pańskim przypadku istnieją wątpliwości co do zakończenia kolejnej sprawy i treści ostatecznego wyroku.

   • piotrek pisze:

    Witam dziękuje za odpowiedz jestem już po sprawie i zostało mi zasądzone 10000zł oraz 7 miesięcy pozbawienia wolności i mam teraz drugie pytanie czy jest szansa na to by wystąpić do sądu o wymierzenie kary łącznej i ponowne wystąpienie o dozór elektroniczny? Jak długo by to trwało i czy wstrzyma to wykonanie kary? Pozdrawiam Piotr

 15. Aleksandra k pisze:

  Witam prosze o pomoc. Maz bedac na wolnosci zloYl wniosek o SDE,dostalismy pismo iz postepowanie zostalo umorzone ponieważ suma laczna kar przekracza jeden rok (6dnk z wyroku 3 lat i wyrok 2 miesiace). Maz stawil sie do zakladu karnego odbyl juz karę z wyroku 3 lat i odsiaduje wyrok 2 miesiecy i zlozyl wniosek o dozor elektroniczny natomiast sad go odeslal.dlaczego?czy moznemy napisac apelacje do sad? Czy jesli postepowanie zostalo umorzone to rowniez loczy sie okres 3 miesiecy do nastepnego wnioski? Nie wiemy co robić

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   w opisanym przez Panią przypadku wynika, że mąż odbywa karę łączna i obecnie po zmianie przepisów z dniem 1 kwietnia 2016 r. można odbywać karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jeżeli orzeczono karę do 1 roku pozbawienia wolności. Sąd powinien zaargumentować każdy zwrot wniosku. W przypadku wydania postanowienia można złożyć w terminie 7 dni zażalenie. Jeżeli postępowanie zostało umorzone i zależy na jakich podstawach, to tak jak Pani wskazała, liczy się ten okres 3 miesiące.

 16. Zbytdobry pisze:

  Witam sad okregowy nie przydzielil mi dozoru poniewaz dokonalem jak to powiedzial brutalnego przestepstwa odsiedzialem juz 3 miesiace z 6 misiecy wiec zostalo mi 3 miesiace odsiadki czy decyzja sadu zalezy co sie uykroczylo???

  • Bartłomiej Łukomski pisze:

   Witam,

   Sąd oczywiście ma możliwość odmowy i może nie uwzględnić wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego ze względu na charakter oraz okoliczności czynu, którego Pan się dopuścił. Ale zawsze, jeżeli Pan nie zgadza się z postanowieniem sądu, można skarżyć to postanowienie w terminie 7 dni.

 17. Katarzyna P pisze:

  Witam mój chłopak obecnie przesiaduje w ZK . Został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności . Jest juz tam od 2 miesięcy , więc jeszcze 6 miesięcy. Od poczatku pobytu składał wnioski o przyznanie dozoru elektronicznego. 1 wniosek został odrzucony Z sądu w Bydgoszczy a jest on we Wlocławku , wiec napisał drugi tylko ze do Włocławka i Włocławek zarządził wczesniejsza woknade.. zamiast po 4 msc kary to po dwóch która odbyła sie dzisiaj i na woknadze mu nie przyznali dozoru. dodam ze nie miał od obrońcy. był z tym sam.. odmówili udzielenia dozoru ze wzgledu na to 3 lata temu miał juz SDE chociaz nie wiem jakie ma to znaczenie.. ponieważ przetrwał cały okres bycia na dozorze.. i jeszcze jest w trakcie sprawa teraz .która jednak podobno nie ma byc dołożona do kary obecnej i jeszcze kurator którego miał zanim poszedł siedziec odwiesił mu kare..i dlatego nie dostał dozoru.. a i jeszcze .. podsumowali niesprawiedliwie kare która miał w tamtym czasie ponieważ zaczeło sie od niepłacenia grzywny , potem nie wykonywania odróbek to skończyło sie ZK ale została wpłacona kaucja i wyszedł i kurator podliczył to jako 3 różne kary.. jest to zgodzne z prawem ? i moje pytanie brzmi jakie są szanse na to ze Sad apelacyjny sie zgodzi na przyznanie mu dozoru ? jesli ma on zapewnioną prace jak wyjdzie i jego narzeczona jest w ciązy ? ma to jakieś znaczenie ?? prosze o pilną pomoc.. i czy warto składac wniosek o przydzielenie adwokata z urzedu.. chociaz chyba nie mozliwe zeby przyznali mu go w ciągu 7 dni. aby to on napisał uzasadnienie.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, ma Pani rację co to tego, że:
   1. odbycie poprzedniej kary pozbawienia wolności 3 lata wcześniej, w szczególności, gdy Pani chłopakowi nie odwołano wówczas dozoru elektronicznego, nie może być argumentem przeciwko odbyciu obecnie wykonywanej kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
   2. czekająca na skazanego praca w razie zwolnienia z Zakładu Karnego oraz posiadanie osób na utrzymaniu to argumenty przemawiające za uwzględnieniem wniosku skazanego o wykonanie reszty kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
   3.niezależnie od złożenia wniosku o obrońcę z urzędu Pani chłopak powinien sam napisać i wysłać do Sądu zażalenie na postanowienie Sądu o odmowie udzielenia zgody na odbycie reszty kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Może też Pani w czasie widzenia z chłopakiem w ZK odebrać od niego podpisane przez niego zażalenie i własnoręcznie złożyć je na biurze podawczym Sądu – to przyspieszy rozpoznanie tego zażalenia.

   Proszę jeszcze pamiętać, by udokumentować argumenty przemawiające za uwzględnieniem wniosku Pani chłopaka o dozór elektroniczny, tzn. zapewnioną pracę i Pani ciążę, np. poprzez oświadczenie tego pracodawcy i oświadczenie Pani z dołączona dokumentacja medyczną dotyczącą ciąży.

   • Katarzyna P pisze:

    Bardzo dziękuje za porady.
    Teraz sprawa się jeszcze inaczej potoczyła wiec pisze kolejny raz z zapytaniami.
    Mineło juz około 2 tyogdnie od czasu kiedy dostał odmowe udzielenia wykoniania SDE. I w związku z tym od daty tamtej odmowy musi czekac 3 miesięce na uwzględnianie wniosków o kolejną wokande. A dzis sie dowiedziałam, że wnioski o wokande sa rozpatrywane przez 40 dni jeśli sam złoży papiery.. Wiec myślimy żeby np teraz wyslał wniosek o ta wokande do Sadu bo zanim rozpatrzą to juz bedzie czas 1/2 kary. Moje pytanie czy stanie na wokande jes możliwe po 1/2 kary ?? jesli jego cała kara to 8 miesięcy. I teraz nie wiemy czy pisac wniosek o wokande ( który do 40 dni bedzie rozpatrywany ) Bo jeśli dostanie odmowe to bedzie czekał do końca kary tak ? Bo jeszcze jest taka opcja ze dokładnie do 4 miesięcach tzw 1/2 kary wychowawcy mogą wystopić do sądu o przedterminowe zwolnienie tak ? i wtedy są duze szanse ze Sąd się zgodzi bo wychowawcy wtedy podejmują zgode. Nie wiem co mu radzić. ..:(
    Czy kazac pisac wniosek o wokande.. i czekac do 28 listopanada (1/2 kary ) bo jesli sie nie zgodza to czeka do końca tak ? a jesli poczeka do komisji to jesli na komisji sie nie zgodzą to ma jeszcze szanse ztanąc na wokande prawda ?
    Teraz jedynce co mu poradziłam to zeby wystąpił o adwokata z udrzędu który by go bronił ..Podczas komisji nie moze byc adwokata prawda ? Juz nie wiem co robić
    A z tej apelacji zrezygnował ze zwględu na to ze powiedzieli mu ze zadko sądy uznają apelacje bo zaczynają szukać i sie doszukują i odmawiają. :(
    prosze o porade

 18. Katarzyna P pisze:

  W jakim terminie można jeszcze napisać to zażalenie do Sadu ? czy jak juz minęły 2 tyogdnie od odmowy to juz za późno na napisanie zażalenia.

 19. Iza pisze:

  Witam, mój D dostał wyrok 8mies, za chwilę minie miesiąc jak już jest z ZK. złożył wniosek o dozór i czekamy na termin rozprawy. Zostalam sama z dwójka dzieci 3msc i 5lat. Na dodatek ma mieszkanie na własność i komornika. Zanim zaczął odbywać karę starał się o pracę jednak wyrok w tym przeszkodzil.czy ma jakie kolwiek szansę na dozór elektroniczny?

  • Mariusz_Sidor pisze:

   Witam,

   Sąd oczywiście ma możliwość odmowy i może nie uwzględnić wniosku o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego ze względu na charakter oraz okoliczności czynu, którego Pani partner się dopuścił. Ale zawsze, jeżeli Pani partner nie zgadza się z postanowieniem sądu, można je zaskarżyć.

 20. Martyna pisze:

  mojemu partnerowi rozpatrzyli negatywnie sprawę bransoletek , złożyliśmy apelację i moje pytanie czy sądy apelacyjne są bardziej przychylne niż okręgowe ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam trudno tu mówić o generalnej zasadzie obowiązującej w całej Polsce. W apelacji Warszawskiej często się zdarza, że Sąd Apelacyjny zmienia zaskarżone postanowienia Sądów Okręgowych i udziela skazanym zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 21. Magda pisze:

  Witam, mam zapytanie. Moj Tata ma posiedzenie w sądzie penitencjarnym o zgodę na dozor elektro uczny.
  Moje pytanie brzmi tak:
  Po rozpatrzeniu pozytywnym w jakim czasie zakładają bransoletkę (dozor elektroniczny)
  Czy po sprawie ma jeszcze możliwość wyjścia z domu?
  Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, jeśli Sąd Okręgowy (Sąd Penitencjarny) uwzględni wniosek Pani ojca, a więc wyda postanowienie o zezwoleniu na odbywanie przez niego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, to Pani ojcu zostanie założony nadajnik (bransoleta elektroniczna) w ciągu 24 godzin od ogłoszenia postanowienia Sądu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że Pani ojciec, po ogłoszeniu postanowienia o dozorze elektronicznym zostanie poproszony do Sekretariatu Sądu, a tam zostanie mu przekazany nr telefonu do jednostki zakładającej skazanym nadajniki, Pani ojciec zadzwoni pod ten nr telefonu i ustali, kiedy zostanie mu założony nadajnik – musi to nastąpić w ciągu 24 godzin od ogłoszenia postanowienia Sądu. Tak więc po posiedzeniu Sądu i wizycie w sekretariacie Pani ojciec będzie jeszcze mógł załatwić szybko najpilniejsze sprawy.

 22. ola pisze:

  Witam moje chłopakowi uchylili sde z powodu opóźnień przekraczających wyjść w harmonogramie jak o do kogo napisać zażalenie?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Pani chłopak powinien złożyć zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego o uchyleniu dozoru elektronicznego do Sądu Apelacyjnego, ale za pośrednictwem Sądu Okręgowego, który wydał zaskarżone postanowienie o uchyleniu dozoru elektronicznego.

 23. Łuasz pisze:

  Witam
  Ja już nie wiem co robić,może zacznę od początku.
  Złożyłem w czerwcu do Sądu Okręgowego wniosek o odbywanie kary pozbawienia wolnosci w SDE.Sąd wyznaczył mi termin na koniec lipca(dodam ze na 9 sierpnia mialem sie wstawic w ZK)i wszystko by bylo ok,ale dwa dni przed posiedzeniem Sądu otrzymalem pismo ze wniosek został umorzony i trermin posiedzenia zniesiony gdyz wyrok nie byl jeszcze prawomocny.Normalnie kpina,wiedzialem wczesniej ze niemoge skladac wniosku o dozór elekroniczny jak wyrok jest nieprawomocy i zrobile to jak juz był.Napisalem wiec zazalenie na postanowienie Sądu który pozytywnie moje zażalenie rozpatrzył bo wyrok byl prawomocny(ot takie małe niedopatrzenie).No ale termin mi minął i nastepny dopiero miałem na poczatku wrzesnia(oczywiscie nie wstawilem sie do ZK).Pojechałem wiec na te posiedzenie we wrzesniu gdzie Sąd przyznał mi ten dozor elektroniczny,tylko prokurator był przeciwny bo bylem karany 10 lat temu i korzystalem z dobrodziejstw typu warunkowe zwolnienie 9 lat temu SZOK.Równo po siedmiu dniach złożył zazalenie masakra.Moj wyrok to 6 miesiecy pozb.woln. 10000 tys nawiazki i dozywotnio prawo jazdy zabrane.Opinia od kuratora dobra Sedzia wniosek tez poparł a tu taki niefart.
  Panie Mecenasie co moge jeszcze zrobić żeby te zazalenie prokuratora że tak napisze obalic?Czy napisac pismo do Sądu Apelacyjnego jezeli tak to jakie?Chce bardzo otrzymac ten dozor elektroniczny a tu takie przeszkody,samą kara juz wielka dla mnie jest to ze mi prawko zabrali dozywotnio i musze splacic tyle kasy.
  prosze mi poradzic co mógłbym jeszcze zrobic z mojej strony.
  pozdrawiam ŁUKASZ

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Powinien Pan napisać i wysłać do Sądu pismo – odpowiedź na zażalenie Prokuratora. Nie znając uzasadnienia Sądu, który udzielił Panu zezwolenia na odbycie kary w dozorze elektronicznym i argumentów wskazanych przez Prokuratora w zażaleniu trudno mi Panu podpowiedzieć, co mógłby Pan napisać w odpowiedzi na zażalenie Prokuratora

 24. tomasz pisze:

  dzisiaj dostalem odmowe o sde i ustne postanowienie …czy moge miec wglad do akt aby sie zorientowac w kwesti uzasadnienia bosedzia tak to mowil jakby nie zjadl sniadania poprostu nic z tego nie zrozumialem

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Tomaszu, jest Pan stroną postępowania karnego o dozór elektroniczny. Dlatego ma Pan prawo wglądu w akta tego postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *