Terapia a wniosek o dozór elektroniczny

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie następujące pytanie od czytelnika bloga:

Mój narzeczony został po raz kolejny skazany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Dostał za to karę 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Chcemy wnioskować do Sądu by mógł odbyć tą karę w systemie dozoru elektronicznego. Czy warto we wniosku o dozór wskazać okoliczność, że zapisał się na terapię dla osób uzależnionych od alkoholu ? Czy to pomoże w pozytywnym rozpoznaniu wniosku?

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o dozorze elektronicznym, Sąd Penitencjarny może nałożyć na skazanego ubiegającego się o dozór elektroniczny obowiązki określone w art. 72 k.k. Jednym z nich jest przewidziany w art. 72 par. 1 pkt 6 k.k. obowiązek poddania się leczeniu lub terapii dla osób uzależnionych od alkoholu albo narkotyków.

W artykule pt: „Dodatkowe obowiązki we wniosku o dozór elektroniczny” napisałem, że jednym z głównych błędów, które skazani popełniają pisząc wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jest nie wskazanie obowiązków, jakie skazani chcą na siebie przyjąć w czasie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dozór elektroniczny skazany powinien wskazać obowiązki, jakie chce realizować w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym.

We wniosku o dozór elektroniczny można zaproponować Sądowi dodatkowo nałożenie na skazanego obowiązku poddania się terapii uzależnienia od alkoholu lub narkotyków w przypadku, gdy kara została orzeczona za przestępstwo popełnione w związku z zażywaniem narkotyków lub nadużywaniem alkoholu, a więc np.:

 • przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu;
 • przestępstwo posiadania, udzielania, lub sprzedaży narkotyków czy uprawy konopi innych niż włókniste;
 • dowolne inne przestępstwo, np. kradzież, paserstwo, oszustwo, groźby karalne, jeżeli skazany popełnił je w związku z nadużywaniem alkoholu lub zażywaniem środków odurzających.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku skazanego o dozór elektroniczny zależy od przekonania Sędziego Penitencjarnego, że odbycie orzeczonej kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym przyniesie wobec niego lepszy skutek wychowawczy niż osadzenie go w zakładzie karnym.

W przypadku skazania na karę krótkoterminową do 1 roku pozbawienia wolności, możliwości odbycia przez skazanych terapii uzależnienia od alkoholu lub narkotyków w zakładzie karnym są bardzo ograniczone z uwagi na długi okres oczekiwania na wolne miejsce na terapii. Natomiast poza zakładem karnym skazany może od razu podjąć terapię.

Osoba skazana za jazdę pod wpływem alkoholu, która zaproponuje Sądowi nałożenie na nią obowiązku powstrzymywania się od nadużywania alkoholu i poddania się leczeniu dla osób z problemami alkoholowymi, pokazuje w ten sposób Sądowi że jest świadoma swoich problemów, zrozumiała popełnione przez siebie błędy i ma zamiar dołożyć wszelkich starań, by błędy te w przyszłości więcej się już nie powtórzyły.

Dla Sądu jest to dowód, że skazany chce aktywnie uczestniczyć w procesie resocjalizacji, przez co znacznie zwiększa swoją szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dozór elektroniczny. Jednakże aby propozycja skazanego była dla Sądu jeszcze bardziej przekonująca, przed złożeniem wniosku o dozór elektroniczny należy zwrócić się pisemnie do odpowiedniej placówki z zapytaniem o dostępność miejsc na organizowanej przez nich terapii oraz o warunki jakie należy spełnić by uzyskać miejsce na terapii. Kopię tego zapytania wraz z udzieloną przez placówkę odpowiedzią należy dołączyć do wniosku o dozór elektroniczny, co pokaże Sądowi, że propozycja skazanego jest poważna, a nie stanowi jedynie pustego argumentu na poparcie wniosku.

Odpowiednie dobranie zaproponowanych we wniosku o dozór elektroniczny obowiązków może zadecydować o pozytywnym jego rozpatrzeniu. Należy jednak pamiętać by nie kierować się tutaj zasadą „im więcej tym lepiej”, gdyż zaproponowane we wniosku obowiązki powinny mieć związek z popełnionym przestępstwem i służyć wsparciu i uzupełnieniu procesu resocjalizacji, a nie stanowić jedynie dodatkowego obciążenia podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

Autor: Aplikant Adwokacki Michał Miller

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Terapia a wniosek o dozór elektroniczny

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *