Obowiązek wykonywania pracy we wniosku o dozór elektroniczny

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie następujące pytanie od czytelnika bloga:

Wobec męża Sąd zarządził wykonane kary 8 miesięcy pozbawienia wolności. Jest on jedynym żywicielem rodziny, a na utrzymaniu mamy jeszcze dwójkę dzieci. Osadzenie go w zakładzie karnym na cały ten okres czasu sprawi, że nie będziemy mieli z czego żyć ani opłacić rachunków. Bardzo proszę o pomoc. Co w Naszej sytuacji powinniśmy napisać we wniosku o dozór elektroniczny, żeby Sąd rozpatrzył go pozytywnie ?

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o dozorze elektronicznym, Sąd Penitencjarny może nałożyć na skazanego ubiegającego się o dozór elektroniczny obowiązki określone w art. 72 k.k. Jednym z nich jest przewidziany w art. 72 par. 1 pkt 4 k.k. obowiązek wykonywania pracy zarobkowej, nauki lub przygotowania się do zawodu.

W artykule pt: „Dodatkowe obowiązki we wniosku o dozór elektroniczny” napisałem, że jednym z głównych błędów, które skazani popełniają pisząc wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jest nie wskazanie obowiązków, jakie skazani chcą na siebie przyjąć w czasie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dozór elektroniczny skazany powinien wskazać obowiązki, jakie chce realizować w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym.

O nałożenie obowiązku wykonywania pracy zarobkowej, nauki lub przygotowania się do zawodu, może wnioskować każdy skazany ubiegający się o dozór elektroniczny. Jest to na tyle uniwersalny obowiązek, że przy odpowiedniej argumentacji można go zastosować w każdym wniosku, niezależnie od sytuacji w jakiej znajduje się skazany.

Żeby jednak propozycja skazanego wpłynęła pozytywnie na ocenę wniosku o dozór elektroniczny przez Sąd, należy ją odpowiednio uargumentować. Nie wystarczy wskazać, że skazany chce aby Sąd nałożył na niego obowiązek wykonywania pracy zarobkowej lub nauki. W ten sposób pokazuje Sądowi jedynie, że w zamian za udzielenie mu zgody na odbywanie kary w ramach dozoru elektronicznego jest skłonny ponieść dodatkową dolegliwość. Jest to za mało, żeby Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o dozór elektroniczny.

Propozycje nałożenia na skazanego obowiązku należy odnieść do sytuacji w jakiej się znajduje i pokazać Sądowi w jaki sposób wpłynie to pozytywnie na proces jego resocjalizacji, ewentualnie na jego plany zawodowe lub sytuację rodzinną.

Dla przykładu: jeżeli o dozór elektroniczny ubiega się ojciec mający na utrzymaniu dwójkę małoletnich dzieci i bezrobotną żonę należy wskazać, że nałożenie na niego obowiązku wykonywania pracy zarobkowej pozwoli mu produktywnie spędzić czas odbywania kary w ramach dozoru elektronicznego. Większość czasu, który będzie mógł spędzać poza miejscem odbywania kary przeznaczy na wykonywanie pracy oraz wykonywanie pozostałych obowiązków rodzinnych. Bez jego zarobków żona i dzieci nie będą mieć środków niezbędnych do życia i utrzymania.

Udzielenie skazanemu zgody na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego wraz z nałożeniem na niego obowiązku wykonywania pracy zarobkowej, wpłynie więc pozytywnie na skazanego, który cały swój wolny czas przeznaczy na ciężką pracę by zapewnić utrzymanie swojej rodzinie.

Warto również podkreślić, że w przypadku nieuwzględnienia wniosku skazanego w trakcie pobytu w zakładzie karnym, nie będzie on miał możliwości wykonywania pracy, gdyż przy karach pozbawienia wolności do roku czasu, więźniowie bardzo rzadko są kierowani do wykonywania pracy, a nawet gdy wyjątkowo zostaną gdzieś skierowani jest to praca bezpłatna.

Odpowiednie dobranie zaproponowanych we wniosku o dozór elektroniczny obowiązków, może zadecydować o pozytywnym jego rozpatrzeniu. Należy jednak pamiętać by nie kierować się tutaj zasadą „im więcej tym lepiej”, gdyż zaproponowane we wniosku obowiązki powinny mieć związek z popełnionym przestępstwem i służyć wsparciu i uzupełnieniu procesu naszej resocjalizacji, a nie stanowić jedynie dodatkowe obciążenie podczas odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

Autor: Aplikant Adwokacki Michał Miller

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Obowiązek wykonywania pracy we wniosku o dozór elektroniczny

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Ewelina pisze:

  Witam chciałam się dowiedzieć jakie szanse ma mój konkubent na dozór elektroniczny, mamy dwoje dzieci na utrzymaniu ja nie pracuje pracował tylko konkubent do wniosku o dozór dołączyliśmy akty urodzenia dzieci zaświadczenie z urzędu pracy że jestem osobą bezrobotna i umowę o pracę konkubenta i opinię z jego pracy oraz ze zamierzają dalej zatrudnić go na czas nieokreślony ponieważ teraz ma umowę do końca maja. Dziękuję.

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani

   opisane przez Panią okoliczności zwiększają szanse na otrzymanie dozoru elektronicznego, jednak znaczenie mają również opinia z ZK, opinia kuratora, uprzednia karalność, prognoza kryminologiczna.

   Na podstawie takich informacji nie można obiektywnie ocenić szans na pozytywne rozpoznanie wniosku o dozór .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *