Nowelizacja z 1 lipca 2015 roku, a długość kary, którą można odbywać w dozorze elektronicznym

W nawiązaniu do mojego poprzedniego artykułu dotyczącego nowelizacji kodeksu karnego i instytucji dozoru elektronicznego, oraz z uwagi na pojawiające się liczne plotki i jeszcze liczniejsze pytania na blogu odnośnie możliwości odbywania kary do 2 lat pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego postanowiłem wyjaśnić większość wątpliwości w serii artykułów poświęconych nowelizacji kodeksu karnego i instytucji dozoru elektronicznego.

Zacznę od kwestii, która jest najważniejsza dla osób skazanych i ich rodzin, tzn:

 

Czy karę do 2 lat pozbawienia wolności będzie można odbywać w systemie dozoru elektronicznego ?

 

Odpowiedź na to pytanie niestety będzie dla większości zainteresowanych bardzo rozczarowująca, gdyż nowelizacja instytucji dozoru elektronicznego, która wchodzi w życie od 1 lipca 2015 r., nie umożliwia osobom skazanym na kary do 2 lat pozbawienia wolności odbywania tych kar w systemie dozoru elektronicznego.

W światle nowelizacji instytucji dozoru elektronicznego w ogóle nie zmienia się sytuacja osób obecnie skazanych. Nowelizacja wprowadza natomiast bardzo daleko idące zmiany dla osób, które będą skazywane i karane w przyszłości. W mojej opinią są to zmiany bardzo korzystne zarówno dla osób skazanych jak i dla całego społeczeństwa, jednak na czym one polegają opisze dokładnie w kolejnym artykule.

By rozwiać pojawiające się w tej chwili wątpliwości, a zarazem udzielić odpowiedzi na naturalnie nasuwające się pytanie, tzn:

Skąd te wszystkie plotki o możliwości odbywania kary do 2 lat pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i wynika niestety z nieuwagi osób zapoznających się z projektem nowelizacji. Otóż od 1 lipca 2015 r., zgodnie z nowelizacją w systemie dozoru elektronicznego można odbywać karę do 2 lat, ale ograniczenia wolności.

W świetle nowelizacji, dozór elektroniczny z jednego z systemów odbywania kary pozbawienia wolności, którym był dotychczas, zmienił się w jedną z form odbywania kary ograniczenia wolności oraz będzie stosowany jako jeden ze środków zabezpieczających.

Dla osób skazanych przed wejściem w życie nowelizacji nic się nie zmienia, a osoby które popełnią czyny zabronione po 1 lipca 2015 r., będą już karane według nowych zasad.

Poniżej przedstawiam kilka przepisów nowego kodeksu karnego, które są podstawą udzielonych przeze mnie powyżej odpowiedzi.

art. 34:

 • 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza się ją w miesiącach i latach.”,

 • 1a. Kara ograniczenia wolności polega na:

1) obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne,

2) obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego,

3) obowiązku, o którym mowa w art. 72 § 1 pkt 4–7a,

4) potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.

 

Art. 93a.

 • 1. Środkami zabezpieczającymi są:

1) elektroniczna kontrola miejsca pobytu,

2) terapia,

3) terapia uzależnień,

4) pobyt w zakładzie psychiatrycznym.

 • 2. Jeżeli ustawa tak stanowi, tytułem środka zabezpieczającego można orzec nakaz i zakazy określone w art. 39 pkt 2–3.

Art. 93c. Środki zabezpieczające można orzec wobec sprawcy:

1) co do którego umorzono postępowanie o czyn zabroniony popełniony w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1,

2) w razie skazania za przestępstwo popełnione w stanie ograniczonej poczytalności określonej w art. 31 § 2,

3) w razie skazania za przestępstwo określone w art. 148, art. 156, art. 197, art. 198, art. 199 § 2 lub art. 200 § 1, popełnione w związku z zaburzeniem preferencji seksualnych,

4) w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego jej zawieszenia za umyślne przestępstwo określone w rozdziale XIX, XXIII, XXV lub XXVI, popełnione w związku z zaburzeniem osobowości o takim charakterze lub nasileniu, że zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia,

5) w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu, środka odurzającego lub innego podobnie działającego środka.

Art. 43a. § 1. Kary, środki karne i środki zabezpieczające, których wykonanie łączy się z zastosowaniem dozoru elektronicznego, wykonuje się według przepisów niniejszego rozdziału.

 • 2. Ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału mowa jest o:

1) karze – przepisy te stosuje się również do środków karnych i zabezpieczających,

2) skazanym – przepisy te stosuje się również do sprawcy, wobec którego orzeczono środek zabezpieczający połączony z dozorem elektronicznym

– z wyłączeniem przepisów dotyczących zmiany sposobu wykonania kary oraz przepisów dotyczących wyłącznie dozoru stacjonarnego.

 

Art. 43b. § 1. Dozór elektroniczny jest to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych.

 • 2. System dozoru elektronicznego jest to ogół metod postępowania i środków technicznych służących do wykonywania dozoru elektronicznego.

 • 3. W systemie dozoru elektronicznego można kontrolować:

1)   przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu (dozór stacjonarny),

2)   bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa (dozór mobilny),

3) zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd (dozór zbliżeniowy).

 

Art. 43c. § 1. Karę ograniczenia wolności w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór stacjonarny. Środki karne i zabezpieczające w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór zbliżeniowy lub mobilny.

 

Autor: Aplikant Adwokacki Michał Miller

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „Nowelizacja z 1 lipca 2015 roku, a długość kary, którą można odbywać w dozorze elektronicznym

 1. Rafał pisze:

  Witam mam na imię Rafał i mam 24 lata. Dziś rano dostałem dwa listy z sekcji wykonania orzeczeń, oczywiście serce mi stanęło, spodziewałem się tego, albowiem dostałem tzw. bilet do więzienia,a raczej dwa (bo były dwa listy) w każdym z nich pisze że mam do odsiadki 1 rok i 6 miesięcy czyli łącznie 3 lata.Teraz pytanie, czy jest jakakolwiek możliwość na dozór elektroniczny? Mam dwójkę małych córek które wychowuje, nie wyobrażam sobie tego jakbym miał je zostawić. Proszę o pomoc w tej jakże ciężkiej sytuacji, nie mam pojęcia jak uniknąć tego aby nie iść do więzienia. Pozdrawiam, Rafał.

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowny Panie

   niestety w Pańskiej sytuacji nie ma możliwości zastosowania dozoru elektronicznego, gdyż obejmuje on jedynie kary które łącznie nie przekraczają 1 roku czasu.
   Może Pan złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary do czasu jego rozpoznania.
   Jeżeli kary nadają się do połączenia to warto również wystąpić z wnioskiem o wyrok łączny, gdyż w ten sposób może Pan skrócić, czas odsiadki nawet o połowę, a następnie wystąpić o warunkowe zwolnienie z reszty kary.

 2. A.... pisze:

  Witam mam taki problem mój mąż przesiedział 8 lat , 5 lat z innego wyroku a póżniej dostał kolejne 5 jeżeli odsiedział 3 z tych 5 i wyszedł na przerwe w odbywaniu kary i został mu 1 rok i 4 msc możemy się starać o dozór elektroniczny mam taki problem bo jestem sama z córeczką ukradli mi samochód opieka społeczna mi fakt faktem pomaga ale 77 zł miesiecznie nasza coreczka ma napiecie miesniowe i a symetrie wszystko bede przedstawiac przed sadem w sierpniu na posiedzeniu wyroku łącznego i pytanie mam bardzo ważne dla mnie czy jest taka możliwość że sąd w Radomiu zwolni go z ZK na dozór elektroniczny .? proszę o szybką odpowiedź pozdrawiam

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   dozór elektroniczny można stosować do osób, które zostały skazane na karę nie przekraczającą 1 roku pozbawienia wolności.
   Znaczenie ma tutaj kara, która została orzeczona w wyroku Sądu, a nie kara która pozostała do odbycia.

   Pani mąż ma kary znacznie przekraczające dopuszczalny okres więc nie ma on możliwości skorzystania z dozoru elektronicznego.

 3. A.... pisze:

  nawet jak przedstawie przed sądem ze skradziono mi samochód nie mam środków do życia że dziecko mam chore .?

 4. Julia pisze:

  Witam
  Mój narzeczony został skazany na 2 lata i 3 miesiace pozbawienia wolnosi we wrzesniu ubiegłego roku. Zaraz po zapadnieciu wyroku ,zostało wysłane pismo o kasacje.
  Stawiennictwo dostał w styczniu bieżącego roku. Jednak nie stawił się gdyż wtym czasie przebywał w szpitalu. Dziś dostalismy odpowiedz ze kasacji nie uwzgledniono , i moje pytanie brzmi czy narzeczony musi sie sam wstawic do zakladu karnego i czy odbywajac kare przez 3 miesiace moze dostac dozor elektroniczny na 2 lata ?

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   nie ma możliwości odbywania kary przekraczającej 1 rok pozbawienia wolności, w systemie dozoru elektronicznego.
   Po zmianach z lipca 2015 r., jest możliwość odbywania w dozorze elektronicznym kary do 2 lat ale OGRANICZENIA a nie pozbawienia wolności.

   Jedyną szansą jest składanie wniosku o odroczenie wykonania kary, albo po odbyciu połowy kary o warunkowe zwolnienie z reszty kary.

 5. Damian pisze:

  Dzień dobry.
  Wczoraj odebrałem list z którego wynika że mam stawić się 10-09-2015 w ZK na odbycie kary sześciu mięsięcy pozbawienia wolności, z art 286 par 1 kk i 270 par 1 kk. Wyrok jest zaoczny. Mam już wyroki z tych artykułów ale w zawieszeniu, wszystkie dotyczą jednego okresu. Posiadam stałą pracę , czwórkę dzieci na utrzymaniu czy zatem istnieją przesłanki i możliwości abym starał się o dozór elektroniczny?

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowny Panie,

   oczywiście w tej sytuacji może się Pan starać o dozór elektroniczny.
   Przy kilku wyrokach za takie same czyny szanse nie są wielkie, ale zawsze warto spróbować.

   Przy jego rozpatrywaniu Sąd bierze jednak przede wszystkim pod uwagę względy wychowawcze, więc należy wykazać iż ten sposób resocjalizacji wystarczy by nie popełniał Pan przestępstw w przyszłości i że bardzo żałuje Pan popełnionych dotychczas czynów. Sytuacja rodzinna i majątkowa jest mniej ważna i stanowi jedynie dodatek do w/w okoliczności.

 6. marzena pisze:

  Witam serdecznie,
  Mój brat otrzymał karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 rok i 4 miesiące.
  Dowiedziałam się od adwokata, że podobno można 4 miesiące odrobić społecznie, a na rok otrzymać dozór elektroniczny.
  Proszę o informację, czy to prawda.
  Jeżeli tak, to jak mamy się postarać o taki wyrok?

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   jeżeli jest to jedna kara orzeczona jednym wyrokiem to niestety ale nie ma takiej możliwości.
   Poza tym znaczenie ma również kiedy wyrok się uprawomocnił. Jeżeli po 1 lipca 2015 roku to w ogóle nie będzie można w tym wypadku skorzystać z instytucji dozoru elektronicznego.

   Zamienić karę na prace społeczne można jedynie wtedy, gdy początkowo była ona orzeczona jako grzywna lub kara ograniczenia wolności. Jeżeli od razu była orzeczona jako pozbawienie wolności to niestety ale nie ma takiej możliwości.

 7. marta pisze:

  chcialabym sie dowiedziec taka rzecz.moj maz zostal skazany na 6 miesiecy pozbawienia wolnosci. chcialabym sie dowiedziec czy moze starac sie o dozor elektroniczny?

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowna Pani,

   jeżeli wyrok uprawomocnił się prze 1 lipca 2015 r. to oczywiście istnieje taka możliwość.
   W przeciwnym wypadku pozostaje starać się o przerwę w karze lub warunkowe zwolnienie po odbyciu połowy kary.

 8. Adam Staniszewski pisze:

  Witam serdecznie,
  Mój brat otrzymał karę pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy za jazdę po pijanemu oraz karę grzywnej w wysokości 10000 tysięcy. Posiedzenie sądu odbyło się 15 października. Czy brat możne się starać o dozór elektroniczny oraz o rozłożenie kary grzywnej na raty. w chwili obecnej jest bezrobotny.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pani brat nie będzie mógł odbyć orzeczonej wobec niego kary 6 miesięcy pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Wynika to z nowelizacji kodeksu Karnego, jaka weszła w życie z dniem 01 lipca 2015r. Według aktualnego brzmienia Kodeksu Karnego dozór elektroniczny nie jest już formą wykonania kary pozbawienia wolności. Według przepisów przejściowych – wprowadzających tą nowelizację o odbycie kary pozbawienia wolności w wymiarze do 1 roku mogą się starać jedynie te osoby, które zostały prawomocnie skazane przed dniem wejścia w życie nowelizacji Kodeksu Karnego, a więc wobec których uprawomocnił się wyrok skazujący przed 01 lipca 2015r. Z Pani maila wynika, że Pani brat został skazany wyrokiem wydanym w dniu 15 października 2015r., a więc już po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu Karnego. Pani brat może zatem jedynie zaskarżyć zapadły wobec niego wyrok, ewentualnie składać wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

   Co do kary grzywny, to Pani brat jak najbardziej może złożyć wniosek o jej rozłożenie na raty – Sądy prawie zawsze takie wnioski uwzględniają.

 9. jan pisze:

  witam,
  jesli dostalem wyrok 1 rok w zawieszeniu w listopadzie 2014 a w polowie lipca 2015 zostal mi odwieszony na wniosek kuratora za dalsze nieplacenie alimentow to na jakich zasadach moge sie starac o dozor przed czy po nowelizacji?

  • Michal_Miller pisze:

   Szanowny Panie,

   w Pana sytuacji zastosowanie będą miały przepisy sprzed nowelizacji dozoru elektronicznego.
   Znaczenie dla zastosowania przepisów ma moment uprawomocnienia się wyroku, a nie moment jego odwieszenia.

 10. Marta m pisze:

  Witam, mój mąż obecnie odbywa karę pozbawienia wolności i korzysta z dozoru elektronicznego. Niestety ostatnio ujawnił się nowyczyn, który popełnił przed czynem za który obecnie odbywa karę. Czy mężowi odbiorą bransoletę jak zapadnie nowy wyrok w innej sorawie? Czy w nowej sprawie będzie mógł się starać o zawiasy?
  Pozdrawiam
  M.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pani mąż będzie mógł się starać o kare pozbawienia wolności w zawieszeniu w nowym postępowaniu karnym. Czy uda mu się przekonać Sąd do kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania – nie wiem, bo nie znam jego sprawy.

   Pani mąż straciłby prawo do odbywania kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego wówczas, gdy przed zakończeniem dozoru elektronicznego uprawomocniłby się nowy wyrok skazujący na kare pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia wykonania kary i ta karę wprowadzono by mężowi do wykonania przed zakończeniem dozoru elektronicznego.

 11. Anna pisze:

  Witam.Mój mąż odbywa obecnie karę 1 roku i 10 mc.Wyrok zapadł w 2009 roku.Został przewieziony 300 km od miejsca zamieszkania.Czy w obecnej sytuacji może starać się o dozór elektroniczny?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, niestety w dozorze elektronicznym można odbyć karę pozbawienia wolności do 1 roku. Jeśli orzeczona przez Sąd kara pozbawienia wolności jest dłuższa niż 1 rok, wówczas skazany nie może się starać o jej wykonanie w ramach dozoru elektronicznego. W konsekwencji Pani mężowi pozostaje : przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności lub warunkowe zwolnienie z kary pozbawienia wolności po odbyciu połowy orzeczonej kary.

 12. edyta pisze:

  dzień dobry ,mój syn przebywa obecnie w zakładzie karnym ,ma obecnie do odbycia kary 2 lata ,ale to wynikło z kilku wyroków .najwyższy wyrok miał 9 miesiecy ,czy w tej sytuacji może starać się o dozór elektroniczny .dzisiaj miał wyrok łączny ,zdjęli mu tylko 2 miesiace.co mam robić ma małe dziecko ja jestem matką i nie wiem co dalej ,czy mogę mu jakoś pomóc

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Edyto. Pani syn nie może odbyć kary pozbawienia wolności orzeczonej wobec niego wyrokiem łącznym w systemie dozoru elektronicznego, gdyż kara ta przekracza 1 rok pozbawienia wolności.

   Pani syn może się starać o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności w związku z koniecznością zapewnienia opieki małoletniemu dziecku i uzyskania dochodów z pracy na jego utrzymanie lub o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po połowie kary łącznej orzeczonej w wyroku łącznym.

 13. Sebastian pisze:

  Witam chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zamiany dozoru elektrycznego na inom karę lub grzywnę ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam panie Sebastianie, dozór elektroniczny to forma kary pozbawienia wolności, tyle, że wykonywana poza zakładem karnym.

   Dlatego nie ma możliwości zamiany tej kary – kary pozbawienia wolności wykonywanej w postaci dozoru elektronicznego na inną karę – grzywny lub ograniczenia wolności.

 14. Cezary pisze:

  Witam, serdecznie! Pytanie moje dotyczy możliwości zastosowania dozoru elektronicznego osobie skazanej na kare grzywny która nie została zapłacona z powodu bezskuteczności egzekucji?
  Skazanemu grozi zatem areszt jako zamienna kara. Czy w tej sytuacji skazany może ubiegać się o elektroniczny dozór ?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Jeśli Sąd wymierzy Panu zastępczą karę pozbawienia wolności za nie zapłaconą grzywnę orzeczoną w wyroku skazującym za przestępstwo, to będzie się Pan mógł starać o jej odbycie w systemie dozoru elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *