Dodatkowe obowiązki we wniosku o dozór elektroniczny

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie następujące pytanie od czytelnika bloga:

Potrzebuję pomocy. Mój mąż dostał karę 1 roku pozbawienia wolności bez zawieszenia jej wykonania. Osadzenie go w zakładzie karnym na tak długi okres będzie katastrofą dla naszej rodziny. Dowiedziałam się, że karę do 1 roku pozbawienia wolności można odbyć w dozorze elektronicznym, jednak większość wniosków jest oddalana przez Sądy, a skazani i tak trafiają do zakładów karnych. Dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, żeby przekonać Sąd do uwzględnienia wniosku o dozór?

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o dozorze elektronicznym, Sąd Penitencjarny może nałożyć na skazanego ubiegającego się o dozór elektroniczny obowiązki określone w art. 72 k.k.

Jednym z głównych błędów, które skazani popełniają pisząc wniosek o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jest nie wskazanie obowiązków, jakie skazani chcą na siebie przyjąć w czasie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.

Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dozór elektroniczny skazany powinien wskazać obowiązki, jakie chce realizować w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym.

Wynika to z faktu, iż każdy Sędzia Penitencjarny traktuje dozór elektroniczny, jako dobrodziejstwo dla skazanego, który zamiast odbycia kary w więzieniu spędzi ten czas poza zakładem karnym w swoim domu. Sędziowie nie są przychylnie nastawieni do skazanych za przestępstwo na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Uważają, że skazani powinni realnie odczuć orzeczoną wobec nich karę pozbawienia wolności, gdyż jest to dla nich najlepszy sposób na pozytywne ukończenie procesu resocjalizacji. Według Sędziów Penitencjarnych odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego dla większości skazanych, jest zbyt łagodną formą odbycia kary, która niczego ich nie nauczy, w efekcie czego szybko powrócą oni na drogę przestępstwa.

Jednakże aby wniosek o dozór elektroniczny został pozytywnie rozpoznany należy przekonać Sędziego, że odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przyniesie więcej korzyści dla skazanego, jego rodziny, społeczeństwa i procesu jego resocjalizacji niż pobyt w zakładzie karnym. Dlatego też warto we wniosku o dozór elektroniczny przedstawić i uzasadnić dwa argumenty:

 • jakie korzyści odniesie społeczeństwo oraz skazany i jego rodzina w razie wyrażenia przez Sąd zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w poza zakładem karnym. W tym miejscu warto również przedstawić Sądowi negatywne konsekwencje jakie poniesie skazany i jego rodzina w razie odbycia kary w zakładzie karnym, np. jak to wpłynie na sytuację finansową rodziny, sytuację bliskich wymagających pomocy lub opieki ze strony skazanego, lub że uniemożliwi to skazanemu kontynuowanie pracy lub nauki, czy spowoduje przerwanie podjętej terapii uzależnienia od alkoholu lub narkotyków,
 • jaką dolegliwość odczuje skazany odbywając karę pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Temu właśnie celowi służą obowiązki, proponowane Sądowi we wniosku o dozór elektroniczny, np. obowiązek wykonywania pracy zarobkowej, łożenia na utrzymanie małoletnich dzieci, czy obowiązek podjęcia lub kontynuowania terapii uzależnienia od narkotyków lub alkoholu.

Odpowiednie dobranie zaproponowanych obowiązków przekona Sędziego, że w czasie dozoru skazany będzie ciężko i pożytecznie pracował na rzecz swojej rodziny lub społeczeństwa, co pozytywnie wpłynie na jego proces resocjalizacji. Wówczas Sędzia Penitencjarny oceni, że udzielenie skazanemu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie oznacza darowania mu kary pozbawienia wolności, a jej odbycie w sposób pożyteczny zarówno dla skazanego jak i jego rodziny lub społeczeństwa.

Porównując korzyści oraz wady udzielenia skazanemu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego Sąd oceni, że tych korzyści jest o wiele więcej – jeżeli we wniosku o dozór skazany zaproponuje Sędziemu nałożenie na niego dodatkowych obowiązków zwiększających dolegliwość odbywanej kary.

Wniosek do Sądu o udzielenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego można pobrać klikając na poniższy link:

Wniosek o dozór elektroniczny z obowiązkiem łożenia na utrzymanie dzieci

Autor: Aplikant Adwokacki Michał Miller

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dodatkowe obowiązki we wniosku o dozór elektroniczny

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *